در حال بارگذاری ...
 • پرده خوانی و تُرنا بازی در ابرکوه یزد اجرا شد

  هنرمندان شهرستان ابرکوه در دومین سرای نقالی کشور به اجرای نقالی، پرده خوانی و بازی قهوه خانه ای«تُرنا بازی» پرداختند.

  به گزارش تئاتر یزد؛ هم زمان با نخستین شب های زمستان 96، هنرمندان نمایش شهرستان ابرکوه که در هفته های پایانی سرگرم آماده سازی فضای خانه قدیمی مستوفی برای اجرای نمایش های سنتی ایرانی شده بودند، توانستند با اجرای کارهایی همچون پرده خوانی، نقالی و تُرنا بازی، شیوه و یاد این نمایش های ریشه دار را برای تماشاچیان خود زنده کنند.

  ضرب مرشد مرتضی حاصلی، اجرای نقل «رستم واشکبوس» توسط مسعود اکرمی هنرمند نقال شهرستان ابرکوه، پرده خوانی توسط درویش محمود سعیدمنش، حاج محمدعلی ویلان پناه و مرشد اکبر اسپرهم از شهرستان آباده که اصالتی ابرکوهی دارد، شبی بیاد ماندنی را برای تماشاچیان رقم زد.

  آنچه بیش از هرچیزدیگری به برنامه های این شب فرهنگی، ارزش بخشیده بود، زنده کردن و شناساندن «ترنا بازی» بود که با استقبال خوب و بی نظیر مردم و مسئولین رو به رو شد.

  میان بازی‌های کودکانه در کشور ما، «تُرنا بازی» یک بازی کاملاً دیگرگونه هست که در آن با لُنگ یا کرباس به تابیده – همان ترنا- یک دیگر را می زنند.

  نا به برنامه ریزی انجام شده، ای برنامه در شامگاه 7 دی ماه 96 نیز از ساعت 19 تا 22 در خانه مستوفی همراه با پذیرایی چای و میوه برگزار می شود.

  گفتنی است؛ خانه موستوفی دومین سرای نقالی ایران و ششمین دفتر بنیاد فردوسی ایران است که با مدیریت سیدجوادموسویان دانش آموخته رشته هنر دانشگاه تهران، چندی پیش در ابرکوه گشایش یافت.
  نظرات کاربران