در حال بارگذاری ...
معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد:

مشکل بودجه همیشه بوده و هست

محمود دهقان هراتی یکی از چهره های آرام و متین جامعه هنری یزد به ویژه در عرصه نمایش و هنرهای تجسمی به شمار می رود. او از تیرماه ۹۴ تا ۹ دی ماه ۹۵ ریاست انجمن هنرهای نمایشی استان یزد را بر عهده داشت. با دهقان هراتی که به تازگی به عنوان معاون هنری اداره فرهنگ و ارشاد استان یزد منصوب شده پیرامو ن برگزاری سومین جشنواره تئاتر فجر استانی در یزد، گفت و گو کرده ایم.

به گزارش تئاتر یزد؛ از 2 دی ماه 96 و با توجه به چارت جدید ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ها که دارای سه پست معاونت شده اند، محمود دهقان هراتی(رییس پیشین انجمن هنرهای نمایشی استان یزد) به عنوان معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد، فعالیت هنری اداری خود را سپری می کند.
در آستانه برگزاری سومین جشنواره تئاتر فجر استانی در یزد با وی گفت و گوی کوتاهی داشتیم که در پی می‌خوانید.

 

 سال گذشته به عنوان رییس انجمن هنرهای نمایشی استان یزد، دبیر اجرایی جشنواره فجراستانی بودید و امسال در مسئولیتی دیگر، نقشی در برگزاری این رویداد تئاتری دارید؛ کدام سخت تر یا جذاب تر است؟

 در مورد جشنواره فجر استانی باید عرض کنم، چه زمانی که در انجمن خدمت دوستان نمایشی بودم و چه اکنون، دغدغه خوب اجرا شدن جشنواره را داشته و دارم اما امسال بیشتر احساس وظیفه می کنم؛ هرچند که بیشترین زحمت را دوستان انجمن نمایش می کشند اما به عنوان یک رویداد بزرگ هنری که می تواند در فضای فعلی فرهنگی و هنری یزد، نقش آگاهی بخشی داشته باشد، وظیفه ارشاد حساس تر است و باید این رویداد را در کنار بقیه تحولات هنری رصد کرد به گونه ای که هم بر هنرمندان و هم شهروندان، تاثیر هدفمندی داشته باشد.

 

با توجه به تغییر پست و مسئولیت، نگاه شما به لحاظ اجرایی و کیفی در برگزاری این جشنواره، چه تغییری کرده است؟                               

تصور می کنم که جشنواره علاوه بر ایجاد بستر مناسب در تعامل هنرمندان با یکدیگر، به عنوان یک حرکت منسجم هنری می تواند تجربه خوبی در زمینه های، مدیریت اتفاق های هنری، ایجاد بستر مناسب در راستای ارتباط بهتر شهروندان با هنرمندان و البته توجه به هنر استان یزد -نه فقط شهر یزد- در اختیار بگذارد.

در جشنواره امسال با هماهنگی انجمن سعی شده است دو شهرستان مهریز و اردکان نیز درگیر این جشنواره شوند که می تواند زمینه ای برای برگزاری جشنواره های دیگر در شهرستان های استان باشد.

 

 مهمترین چالش و مشکلی که سال گذشته و امسال در برگزاری این جشنواره داشته و دارید چه بوده است؟

به جز مسئله بودجه که خوب همیشه بوده و هست، رویکرد مسئولان استانی نسبت به این رویداد چالش دیگری است که با آن رو به رو هستیم. در واقع جشنواره فجر استانی هر ساله تنها در 6 استان برگزار می شود و الان سومین سال متوالی است که در یزد برگزار می شود، اما وجاهت و اعتبار این جشنواره آن گونه که باید مورد توجه قرار نمی گیرد که امیدواریم به عنوان یک حرکت موثر در فضای فرهنگی و هنری استان دیده شود.

 

 به نظر شما، فلسفه و چرایی برگزاری جشنواره های تئاتر فجراستانی چیست؟

در مورد فلسفه جشنواره که خیلی چیزی نمی دانم اما چرایی آن، طبق گفته متولیان جشنواره، بیشتر تبادل آثار نمایشی است و هم چنین توسعه گستره اجرایی تئاتر فجر؛ اما بر اساس تجربه دو سال قبل، جشنواره استانی در راستای تقویت بنیه اجرایی و هم چنین شکل گیری ایده نمایشی موثر بوده است.

 

 چه پیشنهادی برای برگزاری بهتر و با کیفیت تر این جشنواره دارید؟

 اگر استان ها در انتخاب آثر نقش بیشتری داشته باشند و متناسب با نیاز فضای نمایشی خود آثار را انتخاب کنند قطعا به پویایی این جشنواره بیشتر کمک می کند؛ از سوی دیگر اگر امکان حضور همه هنرمندان استانی برای تماشای نمایش ها فراهم شود این جشنواره موثر خواهد بود چرا که هنر استان یزد، صرفا محدود به شهر یزد نیست و هنرمندان استان در همه شهرستان های دیگر نیز باید بتوانند از این رویدادها بهره مند شوند.

 

  •  

 
نظرات کاربران