در حال بارگذاری ...
 • «رسم عاشقی آب ها» در مهریزِ یزد روی صحنه رفت

  در دومین روز از سومین جشنواره تئاتر فجر استانی یزد، نمایش «رسم عاشقی آب ها» کاری از هنرمندان شهرستان انار از استان کرمان و با کارگردانی مازیار رفعتی، در شهرستان مهریز روی صحنه رفت.

  به گزارش تئاتر یزد؛ در راستای فراگیر شدن جشن گفت و گوی تئاتر ایران و با پیشنهاد، مشورت و رایزنی مسئولین اداره فرهنگ و ارشاد و اعضای انجمن نمایش یزد، دو نمایش از 5 نمایش شرکت کننده در جشنواره تئاتر فجر استان یزد، در شهرستان های اردکان و مهریز اجرا شدند که بر همین اساس، انجمن نمایش مهریز میزبان گروه نمایش «رسم عاشقی آبها» بود و این نمایش در دو نوبت ساعت های 18 و 20 شامگاه جمعه 15 دی ماه 96 در تالار فرهنگ این شهرستان، اجرا شد.

  نمایش «رسم عاشقی آبها» که با نگاهی به نمایش نامه های « باغ آلبالو» اثر آنتوان چخوف و« عروسی خون» نوشته فدریکو گارسیا لورکا، و نیز بر اساس اساطیر، آیین ها و باورهای عامیانه شهرستان انار، توسط رفعتی طراحی و نوشته شده، کاری از گروه تئاتر افرا وابسته به موسسه فرهنگی و هنری مکعب سفید، به شمار می رود.

  این نمایش در مدت زمان 90 دقیقه داستان وانهادگی آناهید عروس قنات را روایت می کند که به واسطه جنگ اهالی روستا بر سر آب، عهد خود با قنات را شکسته و تن به آب نمی سپارد! مردم که قهر آناهید را برنمی تابند خواهان برگشت او به پایاب هستند؛ آناهید برای در امان ماندن تنها دخترش نارگل از گزند مردم، ناگزیر به خواست آن ها تن در می دهد و راهی پایاب می شود، اما...

   

  بر اساس یادداشت مازیار رفعتی – کارگردان و طراح «رسم عاشقی آب ها» این نمایش دستاورد پژوهشی درام پردازانه از جنبه های نمایشی در اساطیر و آیین های کویری استان کرمان است که بر محور داستان پردازی های گروهی و بداهه گویی های اجراگران در روند تمرینات، دراماتورژی و برای صحنه تنظیم شده است.

  دست اندرکاران این نمایش عبارتند از: :

   سرپرست گروه:  اکبر ابوترابی - دستیار و مشاور کارگردان:  علی شفیعی - تهیه کننده: سعید خادمی

  بازیگران:

  مجمدرضا شریفی - مرضیه سادات صابریحسن رشیدی - مریم اصغری نیا- حسین خدایاری

  حامد باقری - اکبر فتح آبادی - بهاره علیرضایی - امید احمدی تهرانی - فاطمه عسکری - محمدرضا پیل پا –

  نازنین حنیفه - علیرضا اصغری اناری - فاطمه دوالفقاری - حسین اکبری- عارفه رئیسی - امیر اصغری

  آبازیگران خردسال:

  محمد صالح شکوه - فاطمه پوراسماعیلی

  طراح صحنه و آکساسوار:  مازیار رفعتی - طراح گریم : محمدرضا شریفی - اجرای گریم : محمدرضا شریفی، الهام ایوبی

  طراح لباس: فاطمه ابریشمی - طراح نور و جلوه های نوری :مازیار رفعتی - اجرای نور:  حسن فتح آبادی

  طراح پوستر و بروشور :ابوالفضل شفیعی

  موسیقی :قطعه هایی از آلبوم کولی کوبی استاد عماد توحیدی و آلبوم کویرانه استاد فواد توحیدی

  نوای دف: اکبر فتح آبادی - اجرای موسیقی :مجتبی عربیان -

  منشی و مدیر صحنه: الهام ایوبی - عکاس و فیلم بردار :مهدی شکوه - دوخت لباس :فرشته دهقانی

  گفتنی است، نمایش «رسم عاشقی آب ها» در جشنواره تئاتر استان کرمان که شهریورماه 96 برگزار شد، دیپلم افتخار طراحی صحنه و طراحی نور را از آن خود کرده است.
  نظرات کاربران