در حال بارگذاری ...
 • دبیر بیست و هفتمین جشنواره تئاتر استان یزد:

  جامعه ای که فاقد هنر نمایش باشد جامعه‌ای بی‌صدا است

  مجید جوادیان زاده، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد در بخشی از یادداشتی که مناسبت برگزاری بیست و هفتمین جشنواره تئاتر استان، هنر نمایش را جامع همه‌ی زبان های هنر بر شمرده و آورده است که جامعه ای که فاقد هنر نمایش باشد جامعه ای بی صدا است؛ جامعه ای ست که درون انسان و اندرون جامعه، کر و گنگ گشته است.

  به گزارش تئاتر یزد؛ بیست و هفتمین جشنواره تئاتر استان یزد، روزهای 14، 15 و 16 شهریور ماه در مجموعه تالار هنر یزد برگزار می شود. به همین مناسبت، مجید جوادیان زاده - دبیر جشنواره- که دستی بر آتش نمایش نامه نویسی دارد و  با هنر تئاتر بیگانه نیست، به جای پرسش و پاسخ های رایجی که در هر جشنواره شکل میگیرد، یادداشتی را برای درگاه تئاتر ایران، فرستاده که در ادامه می خوانید.

  "در فضیلت جشنواره"

  تلاش می کنم که بنویسم، نه از جایگاه یک مسئول که از زاویه نگاه یک انسان.

  انسان مفهومی انتزاعی و خالی از تاریخ و زمانمندی نیست. بر ساحت ناخودآگاه هر انسانی تاریخ و هویت جمعی جاخوش کرده است و انسان را تاب و توان رهایی از آن نیست. اگر بخواهی هر آنچه را در ناخودآگاه خود داریم به خودآگاهمان وارد کنیم شاید در طاقت هر کسی نباشد؛ تجربه گسستگی ها و ناکامی های تاریخی، اَمان از آرامش آدمی می گیرد و به قول کیرکِگارد، انسان را دچار ترس و لرز می کند.

  هر چه تاریخ پشت سرانباشته تر باشد سخن نیز بسیارتر خواهد بود، پس باید زبان گشود تا از شدت تراکم بغض، از درون دچار سرخوردگی نگردیم. اما زبانِ سخن گفتن از هیجانات و شوق ها و رنج های درونی، زبانِ فرسوده و به روزمرگی افتاده نیست؛ زبانی دیگر باید گشود. زبان روزمره همچون انسانی ست که از شدت فرسودگی، دیگر چشمانش قادر به دیدن ظرافت ها و دقایق نیست؛ این زبان، عادت کرده که همه چیز را در چند مقوله کلی و کلیشه ای دسته بندی کند و هر آنچه را نمی فهمد انکار کند. اینجاست که "عالیجناب هنر" پا به عرصه می گذارد و از شدت نیاز تولد می یابد.

  زبانِ هنر، زبانی باریک بین است؛ زبانی ست که کلیت ها و کلیشه ها را می شکند تا به جزئیت ها دست پیدا کند و در این میان "هنر نمایش" جایگاهی رفیع تر از سایرین دارد چرا که سایر هنرها را در بر می گیرد و کثرت تنوع هنرها را به وحدت می رساند.

  هنر نمایش، جامع همه زبان های هنر است. این هنر، از آن جهت نافذتر و اثربخش ترست که تمام ظرفیت های هنری را به خدمت می گیرد تا به درون انسان و جامعه راه پیدا کند. جامعه ای که فاقد هنر نمایش باشد جامعه ای بی صداست؛ جامعه ای ست که درون انسان و اندرون جامعه، کر و گنگ گشته است.

  ما به نمایش نیاز مبرم داریم چراکه به گفت و گوی عمیق انسانی محتاجیم. ما به نمایش نیاز داریم چراکه به ابزاری برای واکاوی و وارسی خود و اجتماعان احتیاج داریم.

  اینجاست که رقابت و جشنواره معنا پیدا می کند. جشنواره لحظه موج آفرینی ست؛ لحظه ای ست که جامعه متوجه نیاز خود به هنر، خصوصا هنر نمایش می شود. جشنواره نوبت گفت و گو درباره ذات نمایش است و اگر چنین شود هر جشنواره ای هدف خود را در آغوش گرفته است.

  بیست و هفتمین جشنواره تئاتر استان یزد نیز با همین هدف طراحی شده ‌و در چنین مسیری گام گذارده است. همه کسانی که همت بلند خود را در این راستا قرارداده اند شایسته تقدیرند وباید بر اراده آنان بوسه ی مهر نهاد.

  آنچه از یک جشنواره نمایش در خاطره ها باقی می ماند، تلاش عده ای در پیش و پس صحنه است تا جامعه را انسانی تر کنند و آنرا برای زندگی قابل تحمل تر بسازند. امید که جشنواره بیست و هفتم  زیباترین لحظه ها را بر ذهن هنرمندان و مخاطبان خویش حکاکی نماید.

   

  مجید جوادیان زاده

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد و دبیر بیست و هفتمین جشنواره تئاتر استان یزد
  نظرات کاربران