در حال بارگذاری ...

«ردای سرخ خورشید» در ابرکوه به روی صحنه می رود

مسئول انجمن هنرهای نمایشی ابرکوه گفت: نمایش مذهبی «ردای سرخ خورشید» روایتی از مقاتل کربلا با تلفیقی از هنر تعزیه و نمایش است که با هدف ترویج فرهنگ عاشورا و مکتب امام حسین(ع) در محرم الحرام سال جاری در ابرکوه به روی صحنه رفته است.

به گزارش تئاتر یزد؛ «اسماعیل اخلاقی» با اعلام این خبر، افزود: در این اثر هنری که تمرینات آن از ماه ها قبل آغاز شده است، بیش از ۵۰ هنرمند به روی صحنه می روند.
مسئول انجمن هنرهای نمایشی ابرکوه همچنین از فعالیت تنها آموزشگاه هنرهای نمایشی تحت عنوان «سایه» در شهرستان خبر داد و اذعان کرد: بخشی از بازیگران تئاتر ردای سرخ از جمله هنرآموزان این آموزشگاه بوده و برخی نیز افراد غیر حرفه ای هستند که طی انتشار فراخوان به مجموعه پیوسته و به نوعی در این نمایش استعداد یابی شده و به آنان نیز جهت نشان دادن هنرهایشان، میدان عمل داده شده است.
 اخلاقی ادامه داد: موضوع این تئاتر، داستانی روایی از ورود کاروان امام شهید به کربلا تا لحظه جان دادن حضرت رقیه(س) در خرابه شام (شهادت حضرت عباس(ع)، شهادت امام حسین(ع) و جان دادن حضرت رقیه(س، است که توسط هنرمندان ابرکوهی به نمایش گذاشته می شود.
وی از پیش بینی های صورت گرفته برای چهار شب اجرا در دهه اول محرم خبر داد و افزود: برخی از پیشکسوتان تئاتر ابرکوه از جمله عباس مهرانفر در نقش شمر، ابوالفضل صادقیان در نقش امام حسین(ع) و جعفر قاسمپور در نقش امام سجاد(ع) در این اثر مذهبی ایفای نقش می کنند.
مسئول گروه هنری شاخ نبات به تصویر کشیدن گوشه ای از مصائب امام و یارانش در کربلا را یکی از اهداف اصلی این تئاتر عنوان کرد و ادامه داد: به جرأت می توان گفت یکی از بزرگترین درس های عاشورا، آزادی و آزادگی است و در این نمایش  مفاهیم دیگری همچون سر به زیر بار ظلم ندادن، وفای به عهد، عفت و پاکدامنی زنانی که تا آخرین لحظه در کنار مردان شان ایستادند و جانانه از حق دفاع کردند، با ابزار هنر نشان داده می شود.
اخلاقی خاطر نشان کرد: برای تهیه چنین آثار هنری در بحث دکور، نور و صوت حرفه ای، شهرستان به شدت در مضیغه است. از سوی دیگر برای یک اجرای خوب حداقل نیازمند 80 میلیون تومان اعتبار هستیم که جذب چنین مبلغی بسیاردشوار است.

 
مطالب مرتبط

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان:

آمادگی برگزاری جشنواره نمایش‌های میدانی در ابرکوه را داریم
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان:

آمادگی برگزاری جشنواره نمایش‌های میدانی در ابرکوه را داریم

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ابرکوه گفت: به نظر می رسد وقتی می خواهیم مفهومی را به ذهن جامعه متبادر کنیم، بهره گیری از ابزار هنر یکی از بهترین روش ها و راهکارهای تفهیم این مقوله ها به جامعه است تا در مورد آن فکر کرده و بهتر تصمیم گیری کنند.

|

با حضور فرماندار میبد و مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد؛

نشست سراسری سالیانه انجمن هنرهای نمایشی میبد برگزار شد
با حضور فرماندار میبد و مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد؛

نشست سراسری سالیانه انجمن هنرهای نمایشی میبد برگزار شد

نخستین نشست سراسری سالیانه هنرمندان تئاتر میبد که در دوره جدید مدیریت این انجمن برنامه ریزی شده است، با حضور فرماندار میبد، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد و جمعی از هنرمندان و فعالین این رشته در فرمانداری میبد برگزار شد.

|

نظرات کاربران