در حال بارگذاری ...
 • کارگردان یزدی:

  ساخته شدن بلک باکس قابل تحسین است

  سعید شهریار با نمایش خیابانی«بیگ لایک» در بخش جنبی جشنواره ی بیست و پنجم حضور دارد، با او درباره جشنواره و عملکرد انجمن و به گفت و گو نشستیم که در پی می خوانید

  - "بیگ لایک" نسبت به اجرای عموم چه تغییراتی داشته است؟

  ما در اجرای اصلی چند تا "مانکن" گذاشته بودیم که در اجرای جشنواره چون مانکن نداشتیم، آدم گذاشتیم.

   2- از نگاه یک تماشاچی، نقطه ضعف و قوت نمایش خودتان را بگویید!

  من به دلیلی کاری که برایم پیش آمد، نتوانستم هنگام اجرا حضور داشته باشم ولی خبرهایی که من رسید از خوب بودن اجرا حکایت داشت حتی با توجه به این که زمان اجرا تغییر کرد و تماشاچی ها کمی معطل مانده بودند ولی گویا کار کشش داشته تا پایان کار را دیده اند.

  3- از مسئولان فرهنگی هنری استان، چه درخواستی دارید؟

  پیشنهاد می کنم دو کتاب تاریخ هنر ایران و تاریخ هنر جهان را بخوانند و در جریان باشند که پیش از آنها هم هنر بوده است.

  4- ارزیابی شما از عملکرد یک سال گذشته ی انجمن نمایش یزد، چیست؟

  عملکرد انجمن، از چند نظر خوب بوده: یک) سال گذشته جشنواره استانی را برداشت و منهای برداشته شدن جشنواره یک دگرگونی ایجاد کرد که اجراهای پی در پی یک ماهه، بیست روزه و... داشتیم. پیش از این گروه ها با هدف یک اجرا در جشنواره برنامه ریزی و تولید می شد؛ ولی الان هم که جشنواره ای در کار نیست، متاسفانه باز هم گروه ها تحت فشارهای بیرونی قرار می گیرند و ای کاش امسال هم برگزار نمی شد!

  جشنواره تبدیل شده به یک دید و بازدید و  زمینه ای برای ایجاد تنش های عصبی برای گروهی که اجرا دارد.

  از سویی دیگر سالن بلک باکسی که انجمن ساخت خیلی قابل تحسین است ولی از نظر بودجه انجمن ضعیف است و نمی تواند به گروه ها کمک قابل توجهی کند که این کمبود بودجه از یک نگاه خوب است که گروه ها به سمت اجرای عموم و درآمد زایی می روند؛ اما از سویی دیگر فضا و شرایط به گونه ای شده که الان هر چقدر کارها چیپ تر باشد گیشه ی بهتری دارد، یعنی این نوع تئاتر دارد حاکم می شود و تئاتر معیار از بین می رود. پس انجمن باید به هر حال چتر حمایتی اش را روی تئاتر داشته باشد.

  5- درباره یکی از این موضوعات زیر به دلخواه ، خیلی کوتاه نظر خود را بگویید:

  پلاتو/برگزاری جشنواره/اجرای عموم پیش از جشنواره.

  پلاتو خیلی خوب است.

  اجرای عموم هم که واقعا لازم است؛ این که انجمن گروه ها را مقید کرده که اجرای عموم اتفاق بیفتد خوب است، امیدارم این امر نهایی شود چون معمولا سیاست ها قائم به فرد است و اگر یک نفر در انجمن یا ... تغییر کند، همه چیز تغییر می کند.

   
  نظرات کاربران