در حال بارگذاری ...
 • جشنواره بیست و ششم یزد با دیدار از یک پیشکسوت تئاتر آغاز می شود

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد، ستاد برگزاری جشنواره تئاتر و شماری از هنرمندان تئاتر استان، با حضور در خانه سید عالی اکبر پیغمبری -یکی از پیشکسوتان نمایش یزد- بیست و ششمین جشنواره تئاتر استان یزد را آغاز می کنند.

  به گزارش تئاتر یزد، بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته قرار است ساعت 12 روز شنبه 25 شهریور 96 علی غیاثی مدیرکل فرهنگ و ارشاد، به همراه معاونین این اداره، اعضای ستاد برگزاری جشنواره تئاتر و شماری از پیشکسوتان و هنرمندان تئاتر استان، با حضور در خانه سید عالی اکبر پیغمبری که یکی از پیشکسوتان دوست داشتنی، آرام، بی ادعا و خوش روی نمایش یزد به شمار می رود،  بیست و ششمین جشنواره تئاتر استان یزد را آغاز کنند.

  سید علی اکبر پیغمبری، در نخستین روز خرداد ماه سال 1334 به دنیا آمد.

  وی با حضور در نمایش «سگی در خرمن جا» به کارگردانی آتش تقی پور که آن سال به عنوان کارشناس تئاتر در یزد حضور داشت، نخستین تجربه بازیگری خود را پشت سرگذاشت و با آتش تقی پور، شهین علی زاده هم بازی شد.

  در این نمایش شادروان مهدی زرکش، محمدرضا شجریان، محمد جباری – از هنرمندان تئاتر یزد- نیز بازی می کردند.

  از پا نیفتاده ها، افعی طلایی، مردان و چیز، سی زیف و مرگ، آب، تفنگ ها، باغ سبز، چوب به دستان وَرَزیل، جانشین از دیگر نمایش هایی است که این پیشکسوت تئاتر در آن ها به ایفای نقش پرداخته است.

  پیغمبری در سال 1368 در فیلم سینمایی «جستجوگر» به کارگردانی محمد متوسلانی نیز حضور داشت.

  وی در فیلم های داستانی مرزبان پیر، خواب بزرگ، عصرشکفتن، گرمکن، دهمین نفر و سریال های حاکم و قصاب، ذبیح و هانیه نیز حضوری موفق داشته است.

  گفتنی است، سید علی اکبر پیغمبری بسیاری از آموخته های تئاتری خود را در کنار بزرگانی چون حمید مظفری، محمدساربان و هاشم ارکان به دست آورده است.

  انجمن هنرهای نمایش یزد برای این پیشکسوت  تئاتر یزد، آرزوی سربلندی و تندرستی دارد.

   
  نظرات کاربران