در حال بارگذاری ...
 • گفت‌وگو با محمدرضا صاحب جلال دبیر اجرایی جشنواره تئاتر استان یزد

  : بیش از ۸ ماه از آغاز به کار دوره انجمن هنرهای نمایشی یزد نمی گذرد که با آزمون برگزاری جشنواره تئاتر استان پیش روی آن ها قرار گرفت؛ به همین مناسبت با محمدرضا صاحب جلال رییس انجمن و دبیر اجرایی بیست و ششمین جشنواره تئاتر استان یزد، گفت و گوی کوتاهی ترتیب دادیم که در ادامه می خوانید.

  به گزارش تئاتر یزد؛ این گفت و گو در دومین روز از جشنواره تئاتر استان - یک شنبه 26 شهریور 96- انجام شده است.

   

  1-  از جشنواره تئاتر استان یزد چه خبر؟

   - خدا را شکر تا به امروز که در حال برگزاری دومین روز جشنواره هستیم، راضی هستم؛ نمی گویم همه چیز عالیست، چراکه هنوز جا برای بهتر برگزار شدن هست. حس خاصی دارم که  خوب است؛ البته در ایجاد این حس، خیلی از دوستانم کمک کرده اند. همه دوستان ستاد برگزاری و هنرمندان برای یک هدف تلاش می کنند که در واقع خوب برگزار شدن جشنواره هست.

  در همین جا لازم می دانم از همه دوستان تئاتری بویژه پیشکسوتان ارجمند که به گردن تئاتر یزد حق دارند، سپاسگزاری کنم.

   

  2-  به عنوان دبیراجرایی و نخستین تجربه در برگزاری جشنواره تئاتر، ارزیابی تان از این جشنواره چیست؟

  - همان گونه که اشاره کرید، این اولین باری است که من به عنوان دبیر اجرایی در برگزاری یک جشنواره انجام وظیفه می کنم ولی اولین باری نیست که عضو ستاد اجرایی جشنواره هستم. پیش از این بارها در جریان برگزاری جشنواره های گوناگون تئاتر، موسیقی و... فعالیت کرده ام؛ اگر پایه اصلی این گونه برنامه ها  نبودم، حداقل دستی در برگزاری آن ها داشته و دارم، و شاید این حسی که دارم که دارم نتیجه همان تجربه هاست. در کل جشنواره بیست و ششم، به نظر من نمره قبولی را آورده است.

  3-  امسال 4 نمایش از شهرستان در جشنواره تئاتر استان حضور دارند، در این باره چه می گویید؟

  - درست است، سال گذشته یک نمایش از شهرستان ابرکوه در جشنواره استانی حضور داشت ولی خوشبختانه امسال گروه هایی از شهرستان های بافق، ابرکوه، مهریز و هرات در جشنواره بیست و ششم حضور دارند.

  البته نمی توان گفت همه کارها در یک سطح هستند و نباید هم باشند. فراز و نشیب نشانه ی پویابودن یک حرکت هست و تئاتر هم به عنوان یک حرکت اجتماعی از این قاعده مستثنا نیست. ۸ نمایش راه یافته به بخش مسابقه،  کارهای منتخب هیات محترم بازبینی  جشنواره هستند که هرکدام حال و هوای خاصی دارند. ویژگی جشنواره امسال نیز نتیجه همراهی و مشارکت هنرمندان شهرستان است که پابه پای هنرمندان مرکز استان حرکت کرده اند. البته باید یادآوری کنم که حضور پرشور هنرمندان شهرستان ها نتیجه تلاش و برنامه ریزی همکارانم در انجمن نمایش دوره پیش است که ما سعی در تداوم آن داریم.

   

  4-  چرا امسال نمایشی در بخش جنبی نیست؟

  - اولا که محدودیت بودجه دستمان را بسته است وگرنه خیلی کارهای دیگر هم می توانستیم انجام دهیم که نشد!

  ثانیا اختلاف سطح نمایش ها به اندازه ای نبود که بخواهیم چند کار در بخش جنبی داشته باشیم.

  همین جا لازم می دانم تا از جناب آقای غیاثی مدیرکل محترم فرهنگ و ارشاد، معاونین ایشان و کلا همه دوستان مجموعه اداره کل فرهنگ و ارشاد که در هرچه بهتر برگزارشدن جشنواره، کمال همکاری را با انجمن نمایش استان داشته و دارند سپاسگزاری کنم.

  با حسن نیتی که آقای غیاثی نسبت به تئاتر و اهالی تاتر دارند، از ایشان و همکارانشان پاسخ منفی نشنیده ایم.

   

  5-  آیا به عنوان رییس انجمن نمایش یزد، می توانید بگویید تجهیزات فنی سالن بلک باکس مجموعه تالار هنر چه زمانی آماده می شود؟

   - بعد از از دست دادن بلک باکس آرمانی و خوبی که  سال 85  در محل خانه نمایش یزد داشتیم، یکی از رویاهای من داشتن چنین سالنی بود که خدا را شکر به همت همه هنرمندان تئاتر یزد، این مهم سال گذشته انجام شد.

  امیدواریم هر چه زودتر با همکاری و کمک مسئولین استان در استانداری، شهرداری، شورای شهر و نیز پشتیبانی مرکز هنرهای نمایشی – بر اساس قول هایی که داده اند-  سالن بلک باکس مجموعه تالار هنر به زودی تجهیز شود.

  البته بخشی از هزینه تجهیزات نور و صوت، و تهیه صندلی تامین شده که امیدوارم تا پس ازماه محرم و صفر اتفاقات خوبی بیفتد.

  6-  سخن آخر...

  از هرچه بگذریم سخن دوست خوش تر است؛ دوستی که سال ها عمرمان را به پایش گذاشته ایم، از خانواده و پدر و مادر گذشته ایم و به او رسیده ایم؛ دوستی که اشکمان را در آورده و خنده ها به پایش کرده ایم، دوستی که به پایش پیر شده ایم و خواسته ایم تا هر روز بالنده تر و پویاتر باشد.تئاتر عشقمان است و آن را دوست داریم، نگذاریم به این عزیز خدشه ای وارد شود، نگذاریم دست آویز سود جویی قرار گیرد.

  باید بسان ناموسمان از تئاتر پاسداری کنیم؛ در جوامع متمدن، تعداد سالن های تاتر نشانه درجه فرهنگ و آگاهی مردم آن جامعه است.

  کلام آخر، به قول عزیزی بدین مضمون: خدایا تئاتر را در سرزمین من دوست بدار . . .
  نظرات کاربران