در حال بارگذاری ...
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان:

آمادگی برگزاری جشنواره نمایش‌های میدانی در ابرکوه را داریم

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ابرکوه گفت: به نظر می رسد وقتی می خواهیم مفهومی را به ذهن جامعه متبادر کنیم، بهره گیری از ابزار هنر یکی از بهترین روش ها و راهکارهای تفهیم این مقوله ها به جامعه است تا در مورد آن فکر کرده و بهتر تصمیم گیری کنند.

به گزارش تئاتر یزد به نقل از خبرگزاری ایسنا؛ «حمید رضا بصیری» گفت: در قدیم ما هنرهای مختلف همچون تعزیه، شاهنامه خوانی، پرده خوانی و نمایش های آیینی و سنتی داشتیم. امروزه در شهر ما نمایش آیینی سنتی نسبت به نمایش های صحنه ای عامه پسندتر است. در همین راستا ما سبک تعزیه نمایش را برگزیدیم تا بتوانیم مفاهیم مورد نظر را ارائه دهیم.
بصیری ادامه داد: ترکیب تعزیه و نمایش بهترین قالب برای نشان دادن مفاهیمی همچون ایثار، شهادت، گذشت، فداکاری، رشادت و ... است. در همین راستا انجمن هنرهای نمایشی در طول سال به مناسبت های مختلف، برنامه های متنوع از جمله اجراهای طنز، دراماتیک، تراژدی و ... دارد.
این مسئول فرهنگی با بیان اینکه قطعا انجمن نامبرده نیازمند حمایت های دولتی دستگاه ها و هم حمایت های معنوی مردم است، افزود: در ایام شیوع کرونا فعالیت های انجمن محدود شده و مجبور بودند برخی از اجراها را در فضای مجازی انجام دهند؛ اما حال تصمیم بر این شده که به صورت زنده تئاترهای مربوط به محرم به روی صحنه برود.
بصیری یادآور شد:  اداره ارشاد به عنوان اصلی ترین متولی فرهنگی شهرستان وظیفه دارد راه را برای هنرمندان و انجمن های هنری هموار، مشکلات و مسائلی که پیش روی آنان است پیگیری و برطرف نموده و با هماهنگی سایر دستگاه ها زمینه فعالیت گروه های هنری را فراهم کند.  
وی همچنین از ارائه طرح «جشنواره نمایش های میدانی» به وزارت فرهنگ و ارشاد خبر داد و اضافه کرد: با توجه به اینکه در سال های اخیر اجرای نمایش های میدانی در ابرکوه رونق یافته و وقایعی همچون عاشورا، غدیر و ... را به تصویر می کشد، با توجه به در اختیار داشتن فضاهای فیزیکی مناسب در شهرستان، طرحی تحت عنوان جشنواره نمایش های میدانی را به وزارت ارائه کردیم تا در صورت موافقت ابتدا به صورت تجربه استانی و سپس در قالب یک جشنواره ملی آن را برگزار کنیم.

 
مطالب مرتبط

«ردای سرخ خورشید» در ابرکوه به روی صحنه می رود

«ردای سرخ خورشید» در ابرکوه به روی صحنه می رود

مسئول انجمن هنرهای نمایشی ابرکوه گفت: نمایش مذهبی «ردای سرخ خورشید» روایتی از مقاتل کربلا با تلفیقی از هنر تعزیه و نمایش است که با هدف ترویج فرهنگ عاشورا و مکتب امام حسین(ع) در محرم الحرام سال جاری در ابرکوه به روی صحنه رفته است.

|

با حضور فرماندار میبد و مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد؛

نشست سراسری سالیانه انجمن هنرهای نمایشی میبد برگزار شد
با حضور فرماندار میبد و مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد؛

نشست سراسری سالیانه انجمن هنرهای نمایشی میبد برگزار شد

نخستین نشست سراسری سالیانه هنرمندان تئاتر میبد که در دوره جدید مدیریت این انجمن برنامه ریزی شده است، با حضور فرماندار میبد، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد و جمعی از هنرمندان و فعالین این رشته در فرمانداری میبد برگزار شد.

|

نظرات کاربران