در حال بارگذاری ...
مدیرکل دفتر امور اجتماعی فرهنگی استانداری یزد:

تئاتر خیابانی تریبونی مطلوب برای بیان مباحث اجتماعی است

مدیرکل دفتر امور‌اجتماعی و فرهنگی استانداری با بیان اینکه هنر، زبان مطلوبی برای آموزش است؛ گفت: زبان هنر به طور عام و تئاتر به طور خاص و تئاتر خیابانی به طور خاص تر به دلیل طیف وسیع مخاطب می‌تواند تریبون مطلوبی برای بیان مباحث اجتماعی باشد.

به گزارش تئاتر یزد؛  فخرالسادات خامسی هامانه با اشاره به برگزاری جشنواره تئاتر خیابانی چتر زندگی برای سومین سال متوالی در یزد ادامه داد: خوشبختانه در دومین دوره جشنواره شاهد استقبال خوبی از جشنواره بودیم و ملی بودن جشنواره کمک کرد تا شاهد افزایش تبادل تجربه در حوزه آسیب های اجتماعی و خانواده از سوی استان های مختلف از منظر نگرش به موضوعات مطرح شده باشیم.

وی با اشاره به اینکه نگاه به مقوله های اجتماعی در استان های مختلف متفاوت است، تصریح کرد: لازم است برگزار کنندگان جشنواره با تحلیل و ارزیابی از دوره های گذشته حوزه های مغفول مانده در حوزه خانواده را شناسایی و به محور های جشنواره های بعدی اضافه کنند.

خامسی تاکید کرد: استفاده از هنر تئاتر خیابانی و تولید اثر با موضوعاتی از قبیل زنان، اعتیاد و خودکشی می تواند نقش بسزایی در آگاه سازی عمومی جامعه ایفا کند که خوشبختانه این فرایند در استان یزد با کمک همه ارگان های فرهنگی و اجتماعی آغاز شده است.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه محور های تعریف شده در اینگونه جشنواره ها بسیار حائز اهمیت است؛ تاکید کرد: ارتباط گسترده هنر با حوزه های علمی و دانشگاهی عاملی است که می‌تواند به تاثیر گذاری بیشتر کمک کند و این مهم می تواند به عنوان یکی از بخش های جشنواره در سال های بعد دیده شود.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری یزد با بیان اینکه لازم است متولیان برگزاری جشنواره چتر زندگی قبل از ارایه فراخوان به موضوعات و اولویت های استان در حوزه خانواده و آسیب های اجتماعی توجه داشته باشند؛ عنوان کرد: هم افزایی نهاد های مختلف در این حوزه می تواند به هرچه بهتر برگزار شدن اینگونه جشنواره ها کمک کند و خوشبختانه این مهم در استان در حال رخ دادن است.

خامسی هامانه رسیدن به گفتمان مشترک در حوزه آسیب های اجتماعی و پیوند آن با هنر را ضروری مطرح کردو گفت: پیشنهاد می کنم در تیم داوران جشنواره چتر زندگی یک متخصص حوزه خانواده از رشته های روانشناسی یا جامعه شناسی عضویت داشته باشد چراکه وقتی تئاتر زبان موضوعات اجتماعی می شود، لازم است از نگاه اجتماعی هم مورد ارزیابی قرار بگیرد تا داوری ها صرفا جنبه هنری نداشته باشد.

 

 
مطالب مرتبط

پاشا بدرود کارگردان نمایش «″نقطه آبی در میان حافظه کبود»:

از مجموعه عناصر متنوع برای اجرایی قابل قبول نمایش استفاده شده
پاشا بدرود کارگردان نمایش «″نقطه آبی در میان حافظه کبود»:

از مجموعه عناصر متنوع برای اجرایی قابل قبول نمایش استفاده شده

نمایش ″نقطه آبی در میان حافظه کبود″ با کارگردانی پاشا بدرود برای شرکت در جشنواره مقاومت آماده می شود، گفتگو با کارگردان این نمایش پیش روی شما است.

|

کارگردان تنها اثر راه یافته از استان یزد به جشنواره عروسکی تهران - مبارک:

امیدوارم نماینده خوبی برای تئاتر یزد در این فستیوال معتبر عروسکی باشیم
کارگردان تنها اثر راه یافته از استان یزد به جشنواره عروسکی تهران - مبارک:

امیدوارم نماینده خوبی برای تئاتر یزد در این فستیوال معتبر عروسکی باشیم

بر اساس اعلام دبیرخانه هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران - مبارک، نمایش «زنان انتظار» از یزد به مرحله ی نخست این جشنواره راه یافت.

|

نظرات کاربران