در حال بارگذاری ...
مسئول دفتر تئاتر خیابانی یزد:

جشنواره تئاتر خیابانی چتر زندگی باید تولیدکننده باشد

مسئول دفتر تئاتر خیابانی استان یزد بابیان اینکه در تلاشیم جشنواره ملی تئاتر خیابانی چتر زندگی به بهترین و مطرح‌ترین جشنواره خیابانی کشور تبدیل کنیم، گفت: جشنواره چتر زندگی باید از یک جشنواره مصرف‌کننده به جشنواره‌ای تولیدکننده تبدیل شود، یعنی از سال آینده پذیرای گروه‌هایی باشد که در راستای موضوعات مرتبط با خانواده آثاری را برای ارائه تولید کرده باشند.

به گزارش تئاتر یزد؛ علیرضا خورشید نام با اشاره به اینکه تأثیر برگزاری این‌گونه جشنواره‌ها در بین هنرمندان حوزه تئاتر دارای دو بعد است، افزود: گفت‌وگو با کارگردانان باتجربه دیگر استان‌ها و حضور در کارگاه‌های آموزشی برای هنرمندان سودمند است اما، اگر آن‌ها بخواهند چشم و گوش بسته و مانند یک مقلد از شیوه اجرایی یک نمایش خیابانی کپی‌برداری کنند وارد چالشی بزرگ خواهند شد.

وی بابیان اینکه وضعیت تئاتر خیابانی در یزد به نسبت دهه پیش  و حتی پنج سال گذشته رشد خوبی داشته است؛ تأکید کرد: بخش زیادی از این رشد و پویایی و گرایش هنرمندان نمایش به این شاخه از تئاتر، در ۳ سال گذشته، وامدار برگزاری جشنواره تئاتر خیابانی چتر زندگی است.

خورشید نام ادامه داد: در چند سال گذشته به مناسبت‌های گوناگون و یا با سفارش شماری از ادارات و ارگان‌ها، برای تولید نمایش خیابانی در راستای اهداف تبلیغی و آموزشی خود، هنرمندان نمایش، اقدام به تولید نمایش‌های خیابانی با موضوع و محتوای سفارش‌دهندگان زده‌اند و تعدد کارهای اجراشده را افزایش داده‌اند. البته درستی یا نادرستی چنین روندی جای گفت‌وگو دارد که مجال این گفتگو نیست.

این مقام مسئول بابیان اینکه کارهای ارائه‌شده از یزد در سومین جشنواره چتر زندگی امسال به نسبت سال گذشته دارای پختگی و پیشرفت محسوسی است؛ خاطرنشان کرد: هنرمندان حوزه تئاتر خیابانی یزد برای رسیدن به سطح اول کشور نیاز به تجربه‌اندوزی و کسب دانش هستند که خوشبختانه با شور و شوقی که از خود نشان داده‌اند و روندی که در پیش‌گرفته‌اند، این مهم دور از دسترس نیست.

وی ابراز امیدواری کرد تا با همراهی و همدلی مسئولان استان به‌ویژه مدیران استانداری، اداره فرهنگ و ارشاد، سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری یزد، اداره ورزش و جوانان و نیز شخص استاندار محترم و صدالبته حضور گرم و پرشور هنرمندان تئاتر و راهنمایی‌های پیشکسوتان تئاتر، جشنواره چتر زندگی در سال‌های آینده ضمن تداوم، تقویت‌شده و به اهداف والای خود نزدیک شود.

 
مطالب مرتبط

پاشا بدرود کارگردان نمایش «″نقطه آبی در میان حافظه کبود»:

از مجموعه عناصر متنوع برای اجرایی قابل قبول نمایش استفاده شده
پاشا بدرود کارگردان نمایش «″نقطه آبی در میان حافظه کبود»:

از مجموعه عناصر متنوع برای اجرایی قابل قبول نمایش استفاده شده

نمایش ″نقطه آبی در میان حافظه کبود″ با کارگردانی پاشا بدرود برای شرکت در جشنواره مقاومت آماده می شود، گفتگو با کارگردان این نمایش پیش روی شما است.

|

کارگردان تنها اثر راه یافته از استان یزد به جشنواره عروسکی تهران - مبارک:

امیدوارم نماینده خوبی برای تئاتر یزد در این فستیوال معتبر عروسکی باشیم
کارگردان تنها اثر راه یافته از استان یزد به جشنواره عروسکی تهران - مبارک:

امیدوارم نماینده خوبی برای تئاتر یزد در این فستیوال معتبر عروسکی باشیم

بر اساس اعلام دبیرخانه هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران - مبارک، نمایش «زنان انتظار» از یزد به مرحله ی نخست این جشنواره راه یافت.

|

نظرات کاربران