در حال بارگذاری ...
مدیرکل صدا و سیمای مرکز یزد:

تئاتر خیابانی فاصله مردم با هنرهای نمایشی را کم می‌کند

مدیرکل صدا و سیمای مرکز یزد یکی از مهم‌ترین ویژگی های تئاتر خیابانی را کم کردن فاصله مردم و هنرهای نمایشی دانست.

به گزارش تئاتر یزد؛ احمد پهلوانیان اظهار داشت: یکی از دستاوردهای هنر متعهد و هنری که خودش را نسبت به جامعه و چالش ها و مشکلات آن مسئول می داند این است که مسائل آن جامعه را بررسی کرده و احیانا برای رفع ان مشکلات راهکار ارائه کند.

وی خاطرنشان کرد: در این زمینه هنرهای نمایشی به جهتی بعد دراماتیک و داستان پردازی که دارند می‌ توانند موفق عمل کنند همانطور که در دیگر هنرها هم این مسئله می تواند به نوعی نمود داشته باشد.

مدیرکل صدا و سیمای مرکز استان یزد ادامه داد: مشکلی که وجود دارد این است که برخی از این هنرهای نمایشی به ویژه صحنه ای با بدنه جامعه و بافت اجتماع فاصله دارند که و برگزاری نمایش های خیابانی و رفتن نمایش در دل جامعه و اجتماع و دل مردم، می تواند فاصله میان هنر، اجتماع و جامعه را کم کرده و از نزدیک و نفس به نفس با مخاطبین معضلات و مسائل اجتماعی را بررسی و مطرح کند.

پهلوانیان با تاکید بر اینکه جشنواره هنرهای نمایشی خیابانی می تواند در این موضوع قائل اهمیت و انشاالله تاثیرگذار باشد گفت: نکته دیگر این است که نفس مواجهه مردم با آثار هنری چه نمایشی و چه غیر از آن و روبرو شدن و تماشای آثار هنری می تواند به کم شدن فشارهای روانی و مشکلات روحی مخاطبین کمک کرده و در واقع منفذی برای رسیدن به آرامش و نشاط اجتماعی بیشتر باشد.

وی ادامه داد: گروه‌های نمایشی خوبی در این جشنواره حضور پیدا کردند ولی به نظر می رسد این حضور آنچنان که شایسته و بایسته است با استقبال مردمی مواجه نشده و علت این موضوع جای سوال دارد.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: از آنجا که این هنر نمایش به ویژه خیابانی برای مردم است و باید در دل مردم باشد موضوع عدم استقبال شایسته و بایسته از آن نیاز به تحلیل و بررسی دارد.

مدیرکل صدا و سیمای مرکز یزد خاطرنشان کرد: در یزد اخیرا با زحمات مسئولان و حمایت هایی که صورت می گیرد، جشنواره های متعددی برگزار می شود که این جشنواره ها به حضور آثار به لحاظ کمی تاثیرگذار بوده ولی از جهت کیفی و حضور آثار درخشان یزدی در بعد نمایش ملی کمک چندانی نداشته است.
مطالب مرتبط

پاشا بدرود کارگردان نمایش «″نقطه آبی در میان حافظه کبود»:

از مجموعه عناصر متنوع برای اجرایی قابل قبول نمایش استفاده شده
پاشا بدرود کارگردان نمایش «″نقطه آبی در میان حافظه کبود»:

از مجموعه عناصر متنوع برای اجرایی قابل قبول نمایش استفاده شده

نمایش ″نقطه آبی در میان حافظه کبود″ با کارگردانی پاشا بدرود برای شرکت در جشنواره مقاومت آماده می شود، گفتگو با کارگردان این نمایش پیش روی شما است.

|

کارگردان تنها اثر راه یافته از استان یزد به جشنواره عروسکی تهران - مبارک:

امیدوارم نماینده خوبی برای تئاتر یزد در این فستیوال معتبر عروسکی باشیم
کارگردان تنها اثر راه یافته از استان یزد به جشنواره عروسکی تهران - مبارک:

امیدوارم نماینده خوبی برای تئاتر یزد در این فستیوال معتبر عروسکی باشیم

بر اساس اعلام دبیرخانه هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران - مبارک، نمایش «زنان انتظار» از یزد به مرحله ی نخست این جشنواره راه یافت.

|

نظرات کاربران