در حال بارگذاری ...
عضو شورای سیاست‌گذاری سومین جشنواره ملی تئاتر خیابانی چتر زندگی:

جامعه نیاز به نشاط اجتماعی تحرک و پویایی دارد

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و عضو شورای سیاست‌گذاری سومین جشنواره ملی تئاتر خیابانی چتر زندگی اظهار کرد: به دنبال قالبی هنری بودیم که بتوانیم نشاط اجتماعی، سرزندگی، تحرک و پویایی را در شهر پیاده کنیم که در این میان تئاتر خیابانی را برای این هدف مناسب دیده‌ایم.

به گزارش تئاتر یزد؛  مجید جوادیان زاده با اشاره به اینکه هنر تئاتر، هنری تأثیرگذار است و پیام‌های اجتماعی را به‌درستی و به شکل کامل‌تری نسبت به هنرهای دیگر منتقل می‌کند، افزود: از این زبان می‌توان برای مطرح کردن دغدغه‌های اجتماعی استفاده کرد.

عضو شورای سیاست‌گذاری جشنواره ملی تئاتر چتر خیابانی ادامه داد: با یک رویکرد آینده‌پژوهانه، می‌توان گفت که سمت‌وسوی کلیه هنرها به سمت شهری شدن و خیابانی شدن درحرکت است و هنرها به سمت قالب‌های آزادتر می‌روند، یزد نیز از فضای صرفاً کلاسیک و تخصصی اجرای هنری صرف در حال جدا شدن است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد تأکید کرد: درواقع این هنر، ارتباط بی‌واسطه‌تری با مردم دارد و هنرمند به‌جای مستقر شدن در یک مکان به درون شهر و جامعه می‌رود و تأثیر بی‌واسطه‌تری هم می‌گذارد. ضمن اینکه در حال حاضر ما نیاز به اندیشه و تخیل جمعی داریم، تئاترهای خیابانی به این هدف ما کمک می‌کنند.
 
جوادیان زاده ادامه داد: برگزاری این جشنواره‌ها می‌تواند به کشف استعدادهای جوانان بیانجامد و علاقه‌مندان با گروه‌های نمایشی در ارتباط باشند و از این طریق هدایت‌شده و به فضاهای آموزشی روی‌آورند.

وی یکی دیگر از اهداف این جشنواره را کارکرد جدید شهر عنوان کرد و ادامه داد: فضای شهر باید بامعناتر شود و صرفاً برای عبور و مرور نباشد، بلکه محلی برای ایستادن و به تماشا نشستن نیز باشد و این روزمرگی زدگی را کاهش دهد.

جوادیان زاده در خصوص انتخاب موضوع خانواده برای جشنواره چتر زندگی تصریح کرد: مسائل مرتبط با خانواده و آسیب‌های نسل جوان، هویت و شخصیت خانواده یکی از موضوعات جشنواره است که به دلیل عام بودن تئاتر خیابانی موضوعات عام مثل خانواده در نظر گرفته شد.

وی عنوان کرد: سنجش تأثیر  تئاتر خیابانی با موضوع خانواده در مردم آسان نیست ولی در حقیقت از بازتاب رسانه‌ها و نقد و نظرها می‌توانیم تأثیرات غیرمستقیم این موضوع را احساس کنیم و بدانیم که در مسیر درستی قرارگرفته‌ایم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد در پایان خاطرنشان کرد: در حال برگزاری سومین دوره برگزاری جشنواره چتر زندگی هستیم. در این جشنواره رویکرد بین‌المللی بودن را داشتیم ولی باید برای این موضوع، استانداردها و هزینه‌هایی تأمین شود که تصمیم گرفتیم تا با برگزاری یک سال دیگر به‌صورت ملی به نقاط قوت و ضعف خود واقف شویم تا در آینده‌ای نزدیک به این مهم دست‌یابیم.

 

 
مطالب مرتبط

پاشا بدرود کارگردان نمایش «″نقطه آبی در میان حافظه کبود»:

از مجموعه عناصر متنوع برای اجرایی قابل قبول نمایش استفاده شده
پاشا بدرود کارگردان نمایش «″نقطه آبی در میان حافظه کبود»:

از مجموعه عناصر متنوع برای اجرایی قابل قبول نمایش استفاده شده

نمایش ″نقطه آبی در میان حافظه کبود″ با کارگردانی پاشا بدرود برای شرکت در جشنواره مقاومت آماده می شود، گفتگو با کارگردان این نمایش پیش روی شما است.

|

کارگردان تنها اثر راه یافته از استان یزد به جشنواره عروسکی تهران - مبارک:

امیدوارم نماینده خوبی برای تئاتر یزد در این فستیوال معتبر عروسکی باشیم
کارگردان تنها اثر راه یافته از استان یزد به جشنواره عروسکی تهران - مبارک:

امیدوارم نماینده خوبی برای تئاتر یزد در این فستیوال معتبر عروسکی باشیم

بر اساس اعلام دبیرخانه هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران - مبارک، نمایش «زنان انتظار» از یزد به مرحله ی نخست این جشنواره راه یافت.

|

نظرات کاربران