در حال بارگذاری ...
 • ستوده نیا، کارگردان نمایش خشکسالی و دروغ:

  زبان هنر برای بیان مشکلات موثرتر است

  گفتگوی تئاتر یزد با سهیلا ستوده نیا، بازیگر و کارگردان یزدی نمایش خشکسالی و دروغ را در ادامه بخوانید.

  به گزارش تئاتر یزد؛ سهیلا ستوده نیا از هنرمندان برجسته یزدی و متولد ۱۳۶۷ در رشته روانشناسی کارشناسی ارشد دارد که از سال 86 به عنوان منشی صحنه پای به عرصه هنر گذاشت. او بازی در نمایش های “رام کردن زن سرکش”، “ما به هم دروغ نمیگیم”، “ماه در آب”، “پنج دری”، “شبح طبقه ی سوم”، “خنکای ختم خاطره”، “قصه ی ظهر جمعه”، “چشمان مورب،گیسوان پریشان”، “خانه ی من اینجاست”، “ترنج”، “تلافی”، “خشکسالی و دروغ” را در کارنامه خود دارد.

  بازی در فیلم کوتاه “حدیث”، “یک آرزوی قشنگ”، “قطره”، “بازبینی”، “سرپیری”، مستند”او مثل هیچکس نیست” و سریال ”پنج دری” و ”آب پری ها” همچنین سینمایی”مادری" را نیز در کارنامه خود به ثبت رسانده است. او اما با نمایش " خشکسالی و دروغ " در بیست و هشتمین جشنواره تئاتر استان حضور یافت.

  وی با اجرای این نمایش که طی دو مرحله برای عموم شهروندان نیز به اجرا رفت، سعی داشت معضلات و مشکلات یک خانواده در اجتماع را بیان کند.

  گفتگوی ما با بازیگر و کارگردان نمایش خشکسالی و دروغ را در ادامه بخوانید:

  انتخاب متن خشکسالی و دروغ به چه دلیل یا دلایلی بوده است؟

  این نمایش یک کار خانوادگی اجتماعی است که بیانگر معضلات و مشکلات است و دلیل اصلی من برای انتخاب این متن دغدغه های شخصی خودم بوده و خواستم در واقع گسستهای اجتماعی و شکافهای موجود در روابط خانوادگی مخصوصا زوجین که در حال حاضر به صورت بسیار خطرناکی وجود داره را به زبان هنر عنوان کنم. زبان هنر برای بیان مشکلات موثرتر است.

  تمرین و آماده سازی این اثر چه مدت زمان برد؟

  تقریبا۶ماه  که به صورت مستمر نبوده و در مواردی با وقفه کوتاه همراه بودیم.

  استقبال مردم از اجرای این اثر چگونه ارزیابی می کنید ؟

  واقعا کم نظیر بوده ،با اینکه ما سالنی در اختیارداشتیم که از لحاظ جای پارک واقعا شرایط بدی داشت ولی به صورت میانگین ما با اکثریت تماشاچی به اجرا میرفتیم.

  در مورد انتخاب بازیگر توضیحاتی ارائه می کنید؟

  حقیقتا در اانتخاب بازیگران مشکلاتی داشتم، به دلیل اینکه من تجربه اول کارگردانیم بود، و تا قبل از این فقط تجربه ی بازیگری داشتم خیلی به صورت وسواس گونه به انتخاب بازیگر پرداختم و فکر میکنم در این قسمت بهترین ها رو در یزد گلچین کردم و در کنار خودم دارم.

  صرفا برای جشنواره کار کردید یا اجرای عموم اولویت بود برای شما؟

  من صد در صد برای اجرای عموم کار کردم و با فکر به شرکت در جشنواره به سمت این متن و کار نرفتم

  مشکلات پیش روی تئاتر یزد را چه می دانید؟ آیا برنامه ای برای حضور در جشنواره های دیگه هم دارید ؟

  حقیقت امر ما قرار بر اجرای پلاتویی و با شیوه ی اجرایی متفاوت داشته باشیم و تا لحظات آخر هم منتظر ماندیم شاید پلاتویی در اختیار ما گذاشته بشه که واقعا نبود و نشد،و ما شیوه ی اجرامون رو به خاطر جبر موقعیت به قاب عکسی تبدیل کردیم و تقریبا آن چیزی نبود که در ذهن شخص خودم بود. به دلیل فشارهای اقتصادی و نبود بودجه نتونستم برای جشنواره همون شیوه و طراحی که در نظر داشتم رو اجرایی کنم.

   
  مطالب مرتبط

  با هدف آزادسازی زندانیان جرائم غیرعمد

اجرای نمایش «عامدانه، عاشقانه، قاتلانه» در یزد
  با هدف آزادسازی زندانیان جرائم غیرعمد

  اجرای نمایش «عامدانه، عاشقانه، قاتلانه» در یزد

  به همت ستاد دیه استان یزد و با برنامه ریزی و مشارکت دفتر امور بانوان وخانواده استانداری نمایش «عامدانه، عاشقانه، قاتلانه» در راستای آزادسازی زندانیان جرائم غیرعمد در یزد اجرا می شود.

  |

  اجرای نمایش «کلوچه های خدا» در یزد

  اجرای نمایش «کلوچه های خدا» در یزد

  نمایش "کلوچه های خدا" با همکاری مرکز تئاتر و تئاتر عروسکی و همچنین کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان یزد در مجتمع فرهنگی و هنری این مرکز به اجرا رفت.

  |

  مدیرکل مرکز هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی:

تئاتر خیابانی از اصلی ترین شاخه های نمایش است
  مدیرکل مرکز هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی:

  تئاتر خیابانی از اصلی ترین شاخه های نمایش است

  مدیر کل مرکز هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه جشنواره تئاتر خیابانی رویداد هنر برای هنر نیست گفت: این جشنواره یک رویداد مردمی است و اصلی ترین مخاطبان آن مردم هستند.

  |

  نظرات کاربران