در حال بارگذاری ...
کارگردان حاضر در جشنواره تئاتر فجر منطقه‌ 4 فارس مطرح کرد

محمدمهدی درویشی: «بازماندگان با مرگ نفس می‌کشند» یک نمایش فرمالیستی با بازیگران دانش‌آموز است

محمدمهدی درویشی درباره نمایش «بازماندگان با مرگ نفس می‌کشند» می‌گوید: این اثر یک نمایش فرمالیستی است که دانش آموزان در آن به ایفای نقش می‌پردازند.

به گزارش ایران تئاتر، محمدمهدی درویشی کارگردان نمایش «بازماندگان با مرگ نفس می‌کشند» که نوشته مشترک او با طاها دهقان‌زاده است به عنوان یکی از آثار برگزیده استان یزد از شهرستان بافق در بیست‌وهفتمین جشنواره تئاتر فجر منطقه‌ 4 در استان فارس حضور دارد. این نمایش 23 دی ماه ساعت 22 در تالار لایق شیراز اجرا شد.

محمدمهدی درویشی درباره داستان این نمایش گفت: «مردادماه سال 1401 با این ایده که به موضوعاتی از جنگ بپردازیم که پیام‌هایی از عشق، ایثا، فداکاری و انتظاری که به سبب جنگ شکل می‌گیرد، را در خود داشته باشد فکر کردیم و در نهایت به شکل کارگاهی متن این نمایش را نوشتیم. «بازماندگان با مرگ نفس می‌کشند» یک کار فرمالیستی است که 9 بازیگر دارد و هر کدام به شکل بازی در بازی به ایفای نقش می‌پردازند. از آنجایی‌که نمایش به شیوه کارگاهی نوشته می‌شد، در حین بازی مداوم متن را بازنویسی کردیم تا در نهایت به شکل حال حاضر درآمد.»

درویشی ادامه داد: «شش ماه تمرین داشتیم و 5 شب در بافق برای عموم به روی صحنه رفتیم و پس از آن به جشنواره تئاتر استانی راه یافتیم. تمامی بازیگران من دانش آموز هستند و با شروع سال تحصیلی ما فقط آخر هفته‌ها، ساعت‌های طولانی تمرین می‌کردیم تا کار به مرحله جشنواره استانی و منطقه‌ای برسد.»

او در پاسخ به این سوال که آیا نمایش خود را معرف تئاتر استان خود می‌داند یا خیر، افزود: «از آنجایی‌که مفهوم نمایش جنگ است و جنگ نیز مختص به یک منطقه یا یک کشور نیست بنابراین نمی‌توان گفت المانی از استان در آن وجود دارد. جنگ یک عامل جهانی است و نمایش ما هم در این زمره است، اما این نمایشمی‌تواند نمایشی از پتانسیل خوب استان یزد باشد.»

این کارگردان جوان همچنین درباره احیای تئاتر منطقه‌ای گفت: «قطعا برگزاری جشنواره تئاتر منطقه‌ای موثر است چراکه من می‌روم وارد جشنواره تئاتر منطقه‌ای می‌شوم و کارهای استان‌های دیگر را می‌بینم. بنابراین می‌توانم خودم را محک بزنم که در استان یزد چه نقاط قوت و ضعفی نسبت به سایر همکارانم در تئاتر استان‌های دیگر دارم. اگر از این مرحله به جشنواره تئاتر فجر راه پیدا کنم آسیب‌ها و نقاط ضعف کار خودم را پیدا می‌کنم و از کارهای دیگر وام می‌گیرم برای کارهای بعدی؛ آشنایی و رفاقتی که بوجود می‌اید در آینده کاری هر فردی در هر استانی بسیار اثرگذار است.»

طه دهقان‌زاده، مهدی درویشی (نویسنده)، مهدی درویشی (کارگردان)، امیرحسین جمالی، نگار فخار، مهراد اخیگان، ملیکا شیخ العارفین، مصطفی رحیمی، ستایش خالق دادی، فاطمه تشکری، میرعلی شمس الدینی، امیرحسین صاحبی مقدم (بازیگران)، محمدعلی دهقان و مهدی درویشی (طراح صحنه)، طه دهقان‌زاده (طراح نور)، روح الله کوشامقدم (طراح لباس)، فاطمه رشیدی (طراح پوستر)، محمدحسین دهقان، امیرمحمد رنجبر، هادی علایی، علیرضاکریمیان، رضا زینلی (گروه اجرایی) عوامل این نمایش را تشکیل می‌دهند.

بیست‌وهفتمین جشنواره تئاتر فجر منطقه‌ 4 در فارس از 22 تا 25 دی ماه در شیراز در حال برگزاری است و آیین اختتامیه این رویداد 25 دی ساعت 18 در تالار حافظ شیراز برگزار می‌شود.
نظرات کاربران