در حال بارگذاری ...
گفت‌وگو با علی انسانی، مدیرعامل موسسه منادیان مباهله

جشنواره تئاتر قدمگاه قابلیت جهانی‌شدن دارد

علی انسانی، با تشکر از همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در برگزاری رویداد هنری مباهله و به‌ویژه افزودن بخش تئاتر به آن، تاکید کرد استفاده از زبان هنر برای انتقال مفاهیم دینی، همیشه کارساز و تأثیرگذار است. او در این راستا معتقد است بخش تئاتر این رویداد با نام قدمگاه، قابلیت جهانی شدن و برگزاری به صورت بین‌الملی هم دارد.

به گزارش ایران تئاتر، رویداد هنری مباهله و جشنواره ملی تئاتر خیابانی قدمگاه، از 20 تا 22 تیر در شهر یزد و چند نقطه دیگر از کشور، برگزار خواهد شد.

موسسه منادیان مباهله، در برگزاری این رویداد هنری و نمایشی مشارکت دارد؛ به همین منظور، به سراغ علی انسانی، مدیرعامل این موسسه رفتیم و با او درباره رخداد مذهبی و تاریخی مباهله گفت‌وگو کردیم. 

انسانی، درباره رخداد مباهله توضیح داد: «متأسفانه مباهله تا امروز آن‌گونه که شایسته است شناخته‌ نشده و برگزاری چنین رویدادهای هنری به معرفی آن کمک بسیاری می‌کند. امسال، برای ششمین دوره است که جشن مباهله برگزار می‌شود و سعی کردیم در بزرگداشت این روز، از چهارچوب سالن جلسه و حسینیه خارج شویم و با رویکردی نو به آن بپردازیم.»

او در این راستا افزود: «باید جامعه مخاطب امروز را بشناسیم و به‌تناسب نیاز او برایش برنامه‌ریزی کنیم. باورمان این است که زبان هنر و استفاده از ابزار هنری برای انتقال مفاهیم، کارساز و تأثیرگذار است؛ از این رو در زمینه ساخت انیمیشین و فیلم بلند سینمایی اقداماتی انجام‌ دادیم و از حوزه موسیقی و جمع‌خوانی و سرود هم غافل نشدیم و در آن زمینه هم تولیداتی داشته‌ایم.»

انسانی درباره افزوده شدن بخش تئاتر به این رویداد دینی-فرهنگی گفت: «در حوزه تئاتر هم جلساتی با وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی داشتیم که با کمال لطف و برادری و عشق به اهل‌بیت (ع) همکاری شایسته و قابل‌تقدیری را با منادیان مباهله داشتند و با حمایت ایشان، جشنواره ملی تئاتر خیابانی با موضوع مباهله با حضور تمام استان‌های کشور در یزد برگزار می‌شود. همچنین یک گروه فاخر نمایشی هم‌زمان با روز مباهله در سالن اجتماعات شهدای هفتم تیر واقع در محله سرچشمه تهران (ویژه برادران) اجرا خواهد داشت.»

این شاعر اهل‌بیت عصمت و طهارت (ع) در اهمیت رخداد مباهله توضیح داد: «عظمت روز مباهله از روز غدیر کم‌تر نیست، بلکه مباهله خیمه غدیر را محکم‌تر می‌کند. علما، مراجع و استادان، اهمیت این رویداد را تائید کرده‌اند، حضرت آقا هم فرموده‌اند: «پیامبر عزیزترین کسانش را آورد برای احقاق حقانیت عترت و امیرالمؤمنین». حتی مراجع به من می‌گفتند آرزویمان این است که روزی مباهله پررنگ و شناخته شود. خدا را شکر می‌کنم که این حرکت آغازشده است و با برگزاری چنین رویدادهای سراسری، شناخت بهتری هم حاصل خواهد شد.»

 علی انسانی به قابلیت جهانی‌شدن رویداد هنر مباهله و جشنواره قدمگاه هم اشاره کرد و افزود: «این رویداد که الآن در سطح ملی برگزار می‌شود، قابلیت جهانی‌شدن دارد. البته هم‌اکنون هم از ایران فراتر رفته است. امسال، از 20 تا 25 ذی‌الحجه (18 تا 23 تیر)، ویژه‌برنامه جشن مباهله در عراق و لبنان با استقبال از منادیان مباهله در حال برگزاری است. سال‌های آینده کشورهای بیشتری همراهی خواهند کرد و جشنواره‌های تئاتر مباهله (قدمگاه) هم می‌تواند در آینده به‌صورت بین‌المللی برگزار شود.»

اولین جشنواره ملی تئاتر خیابانی قدمگاه، به دبیری احسان عابدی از 20 تا 22 تیر در شهر یزد برگزار می‌شود. 
مطالب مرتبط

پرونده سی‌وسومین جشنواره تئاتر استانی یزد بسته شد

پرونده سی‌وسومین جشنواره تئاتر استانی یزد بسته شد

سی‌وسومین جشنواره تئاتر استان یزد، شامگاه پنجشنبه 25 آبان به پایان رسید و با نظر هیئت داوران، از بخش صحنه‌‌ای، نمایش‌های «چشم‌های بسته از خواب» و «آیفون» و از بخش خیابانی، «اینا رو میبینی آقای رنگو» و «بی سقفی» به جشنواره تئاتر مناطق معرفی شدند.

|

پیام مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد به سومین جشنواره مونولوگ تین (تئاتر یک نفره)

پیام مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد به سومین جشنواره مونولوگ تین (تئاتر یک نفره)

به گزارش خبرنگار ایران تئاتر در یزد،  احسان عابدی  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد  به مناسبت سومین جشنواره مونولوگ تین (تئاتر یک نفره) پیامی را منتشر کرد. متن پیام به شرح زیر است: «صحنه تئاتر نوعی ...

|

آغاز بیست‌وهشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان

هنرمندان و عروسک‌ها، شادی را به اردکان آوردند
آغاز بیست‌وهشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان

هنرمندان و عروسک‌ها، شادی را به اردکان آوردند

با شادپیمایی عروسک‌ها، حرکت خودروی موزیکال و تریلی سیار تئاتر و اجرای برنامه توسط هنرمندان سرشناس تلویزیون، زنگ آغاز بیست‌وهشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان در اردکان (استان یزد) نواخته شد.

|

وزیر فرهنگ به بیست‌وهشتمین جشنواره تئاتر کودک و نوجوان پیام داد

ضرورت معرفی مفاهیم بنیادین دینی و مؤلفه‌های فرهنگ ایرانی از طریق هنر نمایش به آینده‌سازان کشور
وزیر فرهنگ به بیست‌وهشتمین جشنواره تئاتر کودک و نوجوان پیام داد

ضرورت معرفی مفاهیم بنیادین دینی و مؤلفه‌های فرهنگ ایرانی از طریق هنر نمایش به آینده‌سازان کشور

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی به بیست‌وهشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان نوشت بسیار ضرورت دارد مفاهیم بنیادین تربیت دینی و مؤلفه‌های فکری و هویتی فرهنگ ایرانی، به یاری ابزار توانمند، جذاب و تأثیرگذار هنر نمایش به چشم و دل مشتاق و پذیرنده آینده­‌سازان این ...

|

محمدرضا امیرخانی نمایشنامه‌نویس برگزیده یزدی تقدیر شد

محمدرضا امیرخانی نمایشنامه‌نویس برگزیده یزدی تقدیر شد

به گزارش خبرنگار ایران تئاتر در یزد، از محمدرضا امیرخانی برای کسب رتبه سوم نمایشامه نویسی چهل و دومین جشنواره بین المللی تئاتر فجر تقدیر شد. در نشستی با حضور احسان عابدی مدیرکل ارشاد اسلامی یزد، علی جاور مدیرعامل ...

|

پیام مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان  به سی و سومین جشنواره تئاتر استانی یزد

تئاتر هنری پرسشگر و آینده نگر است
پیام مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان به سی و سومین جشنواره تئاتر استانی یزد

تئاتر هنری پرسشگر و آینده نگر است

احسان عابدی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد و رئیس شورای سیاستگذاری جشنواره در پیامی به سی و سومین جشنواره تئاتر استانی یزد، تئاتر هنری پرسشگر و آینده نگر دانست.

|

با حضور 14 نمایش از سراسر کشور

ششمین جشنواره ملی تئاتر «چتر زندگی» در شهر جهانی یزد آغاز شد
با حضور 14 نمایش از سراسر کشور

ششمین جشنواره ملی تئاتر «چتر زندگی» در شهر جهانی یزد آغاز شد

ششمین جشنواره ملی تئاتر خیابانی «چتر زندگی» یزد از امروز (شنبه 6 آبان)، آغاز شد و مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد اعلام کرد این جشنواره امسال در تقویم جشنواره‌های ملی ثبت شده است.

|

نظرات کاربران